Kirjoittaja Aihe: Dream Team - Kenet sinä valitsisit ministereiksi?  (Luettu 833 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa kummo

  • Foorumimoderaattori
  • ***
  • Viestejä: 327
Dream Team - Kenet sinä valitsisit ministereiksi?
« : Marraskuu 18, 2013, 07:46:52 ip »
  •   0
  • Ketkä henkilöt nimeäisit ministerivirkoihin jos sinä voisit päättää?

    Jokaiseen ei ole pakko vastata ja voit esimerkiksi yhdistellä tai lakkauttaa ministerivirkoja.

    Alla lista ministeriviroista, lyhyesti vastuualue ja nykyiset virassa istuvat:



    Pääministeri (Valtioneuvoston kanslia)

    Hallituksen johtaja.

    Nyk Jyrki Katainen (Kok)


    Valtiovarainministeri (Valtiovarainministeriö)

    Valmistelee hallituksen talouspolitiikkaa.

    Nyk Jutta Urpilainen (SDP)


    Ulkoasiainministeri (Ulkoasiainministeriö)

    Edistää suomalaisten turvallisuutta ja hyvinvointia.

    Nyk Erkki Tuomioja (SDP)


    Ulkomaankauppa- ja eurooppaministeri (Ulkoasiainministeriö)

    Kauppapolitiikka ja kehitysyhteistyö.

    Nyk Alexander Stubb (Kok)


    Oikeusministeri (Oikeusministeriö)

    Luo oikeuspolitiikan linjoja.

    Nyk Anna-Maja Henriksson (RKP)


    Sisäasiainministeri (Sisäasiainministeriö)

    Poliisi, pelastustoimi ja rajojen vartiointi.

    Nyk Päivi Räsänen (KD)


    Hallinto- ja kuntaministeri (Valtiovarainministeriö)

    Verotus- ja kunta-asiat.

    Nyk  Henna Virkkunen (Kok)


    Puolustusministeri (Puolustusministeriö)

    Maanpuolustus ja kansainvälinen kriisinhallinta.

    Nyk Carl Haglund (RKP)


    Kehitysyhteistyöministeri (Ulkoasiainministeriö)

    kehityspolitiikka.

    Nyk Pekka Haavisto (Vihr)


    Opetusministeri (Opetusministeriö)

    Koulutus- ja tiedepolitiikka.

    Nyk Krista Kiuru (SDP)


    Kulttuuri- ja urheiluministeri (Opetusministeriö)

    Kulttuuri-, liikunta- ja nuorisoasiat sekä tekijänoikeus ja opintotuki.

    Nyk Paavo Arhinmäki (Vas)


    Maa- ja metsätalousministeri (Maa- ja metsätalousministeriö)

    Maatalous ja luonnonvarojen kestävä käyttö.

    Nyk Jari Koskinen (Kok)


    Liikenneministeri (Liikenne- ja viestintäministeriö)

    Liikennepolitiikka.

    Nyk Merja Kyllönen (Vas)


    Asunto- ja viestintäministeri (Liikenne- ja viestintäministeriö)

    Asuntoasiat.

    Nyk Pia Viitanen (SDP)


    Elinkeinoministeri (Työ- ja elinkeinoministeriö)

    Markkina- ja kuluttajapolitiikka.

    Nyk Jan Vapaavuori (Kok)


    Työministeri (Työ- ja elinkeinoministeriö)

    Työllisyys- ja työttömyyspolitiikka.

    Nyk Lauri Ihalainen (Kok)


    Sosiaali- ja terveysministeri (Sosiaali- ja terveysministeriö)

    Terveydenhuolto ja tukiasiat.

    Nyk Paula Risikko (kok)


    Peruspalveluministeri (Sosiaali- ja terveysministeriö)

    Tukiasiat ja peruspalvelut.

    Nyk: Susanna Huovinen (SDP)


    Ympäristöministeri (Ympäristöministeriö)

    Ympäristö- ja luonnonsuojelu.

    Nyk: Ville Niinistö (vihr)

     

    Tippaajia: ####

    Sinun antamiasi: #### Umk

    Muiden tipit: #### Umk

    Tipit yhteensä: #### Umk

    Send bitcoins to
    Summa:
    Umk (minimi 0.2, maksimi 2, käytettävissä 0 Umk)
    Kommentti: